Grafika - Umenie jednotlivca

Autor: Ľubomír Šarišský | 14.4.2014 o 10:56 | (upravené 14.4.2014 o 11:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  149x

Na ceste k úspechu ste vtedy, keď robíte prácu, za ktorú neočakávate plat. Odmenou je pocit dobre vykonanej práce. Práca, ktorá naplňuje Váš život šťastím a  spokojnosťou je pre Vás tým najväčším bohatstvom..

Byť úspešný je snom každého z nás. S použitím grafického myslenia a skúseným okom grafika si dokážete zhmotniť  Vaše predstavy a sny.

Grafický dizajn je takmer všade okolo nás. Ak sedíte v kaviarni – sú to hodiny neviditeľnej práce na plagátoch, tapetách, či nápojovom lístku. Je to umenie vizuálnej komunikácie, ktorá spája grafické prvky a texty na prezentáciu informácie alebo myšlienky. JE TO UMENIE VIZUALIZÁCIE NÁPADOV.

Grafický dizajnér nie je každý, kto má počítač a v ňom software od Adobe, alebo podobný. Nestačí len ovládať grafické nástroje. Grafický dizajnér v prvom rade musí ovládať pravidlá dizajnu, typografiu, vyznať sa v technológiách výroby, zaujímať sa o grafický dizajn a sledovať trendy.

Každý dobrý grafický dizajnér sa musí pozerať na svet očami grafika. Keď toto pochopíte, získate iný pohľad na okolitý svet. Prestanete kopírovať veci, ktoré sa Vám páčia. Zrazu zistíte, že nepotrebujete reklamu v televízií, aby Vám vravela, čo je pre Vás dobré a čo sa Vám páči. Sami budete tvoriť a rozhodovať sa, čo je krásne a čo nie.

Mať oko grafika je súčasťou cesty ako sa stať graficky gramotným. Pri získavaní znalosti správneho pohľadu okom grafika, je potrebné otvárať svoje srdce a myseľ. Vnímať veci naozaj s láskou. No pri získavaní grafických znalostí sa nezaobídeme bez použitia rozumu. Aby sme sa naučili správne ovládať nástroje, pomocou ktorých prevedieme naše pocity do viditeľnej podoby, tak aby tešili aj ostatných, musíme sa chcieť učiť nové veci. Inak sa to nedá. Iná cesta k tomu nevedie.

Graficky gramotný človek si môže robiť veci po svojom a nemusí sa prispôsobovať davu a nejakým štandardom.

Napríklad taký e-book, je ďaleko pútavejší, ak je vhodne graficky spracovaný. Určite zaujme skôr ako voľne napísaný text v textovom editore. Samozrejme, dôležitý je obsah e-booku, ktorý je jeho podstatou. Nesmiete však zabúdať, že jedným z prvých zmyslov, ktorý musíte u návštevníka zaujať je zrak. Správne zvolená veľkosť a druh písma, rozloženie textu, zarovnanie, zvýraznenie, podfarbenie, odrážky, doplnenie grafických prvkov a loga. To všetko sú záležitosti, ktoré graficky gramotný človek zvláda a automaticky vytvára vo všetkých komunikačných prostriedkoch ktoré používa.

Taká obyčajná vizitka v tlačenej podobe je jedným zo základných komunikačných nástrojov, z ktorej sa dozvieme viac o činnosti, ktorú človek vykonáva, prípadne jeho osobné  či iné údaje. No existuje ešte iná forma vizitky, Vaša osobnostná vizitka, ktorou ste Vy sám. Všetko, čo viete a zdieľate s ostatnými tvorí Vašu vizitku. Obraz o Vás vytvára každá vec, ktorú spravíte. Vizitka to sú detaily, maličkosti, ale aj veľké veci, ktoré Vás tvoria. Je to Váš zovňajšok, vaše vystupovanie, správanie, myslenie, činy. Preto je potrebné budovať si komplexnú grafickú gramotnosť. Je nutné, aby ste videli veci správne, nie si len mysleli, že ich správne vidíte. Ak sa naučíte veci správne tvoriť, potom sa ich naučíte aj správne vidieť.

Učte sa veci, tým že ich budete realizovať. Viem že ste prekvapený z tejto teórie. Všetci totiž hovoria: Ak to nevieš, tak to nerob. Najprv sa to nauč a potom rob.... Robte to, aby ste sa to naučili a zdokonalili sa. Môžete však uskutočňovať iba veci,  ktorými nepoškodíte iným.

Často sa mi v začiatkoch môjho podnikania stávalo, že som prijal aj zákazku, s realizáciou ktorej som nemal skúsenosti. Stále som však mal predstavu ako to spraviť. Vychádzal som z presvedčenia, že čo vedia spraviť iní, nemôže byť tak zložité, aby som sa to nenaučil aj sám. Som doteraz vďačný všetkým za ich cenné rady.  Bez týchto skúseností by som dnes nevedel to, čo je teraz pre mňa samozrejmosťou.  Ak sa totiž budete príliš dlho pripravovať na nejaký začiatok, veľmi ľahko sa môže stať, že vo chvíli keď si poviete, už to viem, nebude pre Vás miesto na trhu. A čo je hlavné, budú vám chýbať praktické skúsenosti.

 

Ak  si chcete začať vytvárať vlastnú vizitku, potrebujete mať rozvinuté oko grafika a ovládať niektorý z grafických nástrojov, ako napríklad Photoshop, InDesign, alebo CorelDraw a CorelPhotoPhaint. Znalosť práce v týchto programoch mne samému veľmi pomohla. Vďaka nim si rozvíjam kreatívne myslenie. Vďaka týmto programom som sa naučil zachytiť správny obraz kamerou, pracovať s videom,  strihať filmy, fotiť i vytvárať web stránky.

Ak Vás zaujal tento článok a máte chuť vykročiť na cestu k získaniu grafickej gramotnosti, ak chcete vidieť, čo všetko sa dá vytvárať za pomoci profesionálnych grafických nástrojov, ak chcete vedieť viac o tomto žiadanom remesle, sledujte tréningové videá na Akadémii Grafika.

LS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

SVET

Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?